Kierownik studiów: dr Kamila Augustyn, e-mail: kamila.augustyn@uwr.edu.pl
Sekretarz studiów: –
Czas trwania studiów: 2 semestry (rozpoczęcie studiów II połowa października). Warunkiem uruchomienia studiów jest zgłoszenie się odpowiedniej liczby kandydatów (minimum 20 osób).
Tryb: niestacjonarny (zaoczny)
Kandydatów na studia podyplomowe obowiązuje internetowa rejestracja na stronie https://irka.uni.wroc.pl/
Początek rejestracji: [w roku akad. 2020/2021 rekrutacja zawieszona]. Po zarejestrowaniu się należy złożyć wymagane dokumenty.
Termin składania dokumentów: [w roku akad. 2020/2021 rekrutacja zawieszona]
Czesne: 3700 zł za dwa semestry.
Indywidualny numer konta podamy każdemu uczestnikowi po zakończeniu procesu rekrutacji.
Wymagane dokumenty:
- kwestionariusz osobowy i podanie o przyjęcie na Studia Podyplomowe Kwalifikacyjne Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa – I/PO – dla bibliotekarzy, adresowane do Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, podpisane przez kandydata (pobrane i wydrukowane z konta kandydata w systemie IRK),
- odpis bądź poświadczona (notarialnie bądź przez jednostkę przyjmującą dokumenty) kserokopia dyplomu ukończenia studiów I lub II stopnia.
Wymagane wykształcenie kandydata: absolwent studiów I stopnia (licencjackich lub inżynierskich) lub II stopnia (magisterskich) dowolnego kierunku (z wyjątkiem informacji naukowej i bibliotekoznawstwa).
Program studiów dostosowujemy do potrzeb rynku pracy. Realizujemy przedmioty wprowadzające do problematyki bibliologicznej, przybliżamy historię kultury książki, najistotniejsze aspekty współczesnego rynku wydawniczego i księgarskiego, zagadnienia dotyczące miejsca biblioteki w społeczeństwie informacyjnym. Dostarczamy również niezbędnej wiedzy (teoretycznej i praktycznej) na wszystkich etapach działalności bibliotek: budowa kolekcji, opracowanie formalne i rzeczowe zbiorów, organizacja działalności informacyjnej, zarządzanie biblioteką, marketing biblioteczny, czytelnictwo i użytkowanie informacji. Nasi słuchacze poznają zautomatyzowane systemy biblioteczne, tradycyjne i elektroniczne źródła informacji wraz z możliwościami ich wykorzystywania, techniki komunikacyjne w bibliotece, różnorodne formy zasobów i usług informacyjnych dostępnych w Internecie, ze szczególnym uwzględnieniem zasobów naukowych, metodykę przygotowywania spisów bibliograficznych, uczą się i doskonalą w zakresie poszukiwań bibliograficznych i faktograficznych, strategii wyszukiwania informacji, opracowania ich i realizacji, zapoznają się z metodami projektowania partnerstwa oraz metodami pracy na rzecz środowiska lokalnego.
Wykaz przedmiotów, liczba godzin i forma zaliczenia:
- Podstawy bibliologii 10 godz.
- Historia kultury książki 10 godz.
- Współczesny rynek wydawniczy i księgarski 5 godz.
- Organizacja i zarządzanie biblioteką 10 godz.
- Biblioteka przestrzeni lokalnej 10 godz.
- Opracowanie formalne zbiorów 25 godz.
- Opracowanie rzeczowe zbiorów 30 godz.
- Języki informacyjno-wyszukiwawcze 15 godz.
- Czytelnictwo i użytkowanie informacji 15 godz.
- Organizacja działalności informacyjnej 10 godz.
- Marketing w bibliotece 15 godz.
- Techniki komunikacyjne w bibliotece 10 godz.
- Biblioteki w społeczeństwie informacyjnym 5 godz.
- Internet w pracy bibliotekarza 15 godz.
- Zautomatyzowane systemy biblioteczne 20 godz.
- Źródła informacji 45 godz. – egz.
- Metodyka bibliograficzna 20 godz.
- Heurystyka informacyjna 10 godz.
Wszystkie przedmioty są zaliczane na ocenę, egzamin z: Podstaw bibliologii, Źródeł informacji, Organizacji i zarządzania biblioteką.
Uzyskane kwalifikacje: po zakończeniu zajęć, uzyskaniu zaliczeń i zdaniu egzaminów przewidywanych programem studiów, uczestnik otrzymuje Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych potwierdzające uzyskanie kwalifikacji bibliotekarza.
Kontakt
Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa pl. Uniwersytecki 9/13, 50-137 Wrocław.