Uprzejmie informujemy, iż od dnia 1.10.2019 roku sprawy związane z przewodami doktorskimi i habilitacyjnymi prowadzi
Rada Dyscypliny Nauki o Komunikacji Społecznej i Mediach.
Akty prawne mające zastosowanie do postępowań wszczynanych po 30 września 2019 r.:
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668, z późn. zm.).
Kryteria wstępnej oceny wniosków o wszczęcie przewodu habilitacyjnego w zakresie bibliologii przyjęte przez Radę Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego
Obowiązująca podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U nr 65 poz.595):
Art.16
Do przewodu habilitacyjnego może być dopuszczona osoba, która posiada stopień doktora i uzyskała znaczny dorobek naukowy lub artystyczny, a ponadto przedstawiła rozprawę habilitacyjną.
Art.17
- Rozprawa habilitacyjna powinna stanowić znaczny wkład autora w rozwój określonej dyscypliny naukowej lub artystycznej.
- Rozprawę habilitacyjną może stanowić powstałe po uzyskaniu stopnia doktora dzieło, opublikowane w całości lub zasadniczej części, albo jednotematyczny cykl publikacji.
- Rozprawę habilitacyjną może stanowić zrealizowane oryginalne osiągnięcie projektowe, konstrukcyjne, technologiczne lub artystyczne, jeżeli spełnia wymaganie określone w ust.1.
- Rozprawę habilitacyjną może stanowić część pracy zbiorowej, jeżeli opracowanie wydzielonego zagadnienia jest indywidualnym wkładem osoby ubiegającej się o nadanie stopnia doktora habilitowanego, odpowiadającym wymaganiu określonemu w ust.1.
- Obowiązek publikacji nie dotyczy rozprawy habilitacyjnej, której przedmiot jest objęty tajemnica państwową.
Kryteria przyjęte przez Radę Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego
Rozprawa:
- Temat rozprawy powinien być istotny dla dyscypliny: sam jego wybór i sformułowanie powinny dowodzić znajomości problemów ważnych dla danej specjalności, nie marginalnych – umożliwiając autorowi zaprezentowanie umiejętności syntetyzowania i problemowego ujęcia zjawisk. Rozprawy wąskospecjalistyczne powinny zawierać takie wypowiedzi, które ukazywałyby przedmiot badań na szerszym tle (zarówno w sferze faktograficznej, jak i teoretyczno-metodologicznej). Należy także oczekiwać wyższego szczebla samowiedzy naukowej i znajomości dyscypliny (bądź dyscyplin), aniżeli w przypadku prac doktorskich.
- Rozprawa powinna być rezultatem własnych dociekań i/lub badań empirycznych habilitanta. Rozprawa nie może ograniczać się do referowania literatury przedmiotu (choćby najnowszej) lub opisu status quo w wybranej sferze rzeczywistości. Zakres tych badań, ich podstawa źródłowa i metody powinny być na tyle jasno określone, by można było zweryfikować wyniki badań autora.
- Praca powinna zawierać wyraźnie wyartykułowane rozdziały lub fragmenty dotyczące:
- istoty problemu i celu pracy, a także jej przynależności dziedzinowej (swoistą deklarację autora określającą krąg specjalności naukowych, w którym sytuuje swoje on badania);
- stanu badań zawierającego krytyczną ocenę dotychczasowego dorobku naukowego w zakresie wiedzy faktograficznej oraz wykorzystywanej dotychczas metodologii;
- zastosowanej metodologii;
- rozwiązania postawionego problemu oraz przedstawienia wniosków;
- wyraźnego podkreślenia tego, co stanowi twórczy wkład autora, na tle dorobku już istniejącego.
Dorobek:
- Kandydat powinien legitymować się co najmniej 30 publikacjami po doktoracie, w tym co najmniej 15 powinno mieć charakter oryginalnych prac badawczych;
- Publikacje składające się na dorobek kandydata nie powinny być wydane wyłącznie w macierzystym ośrodku kandydata. Znaczna część z nich powinna być opublikowana w recenzowanych ogólnokrajowych lub międzynarodowych czasopismach naukowych;
- Wysoko cenione są publikacje zagraniczne i w językach obcych, zwłaszcza w językach kongresowych;
- Dorobek powinien zawierać publikacje różnego typu: książki, artykuły, rozprawy w wydawnictwach zbiorowych, recenzje i in. (np. raporty badawcze, publikacje konferencyjne, bibliografie tematyczne oraz serwisy WWW o charakterze naukowym);
- Dorobek nie może być monotematyczny, obok prac ściśle związanych z tematem rozprawy habilitacyjnej powinny się w nim znaleźć prace dowodzące szerszych zainteresowań naukowych kandydata.
Forma dokumentacji dorobku kandydata:
- Spis bibliograficzny dorobku kandydata powinien obejmować także recenzje jego publikacji, jeśli takie ukazały się drukiem. Opis recenzji powinien być umieszczony po opisie publikacji własnej.
- Zasadniczy podział publikacji powinien być zgodny ze schematem “Wykazu osiągnięć w pracy naukowej lub artystycznej” zaleconym przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów.
- Publikacje w punkcie 2. Wykazu powinny być ułożone chronologicznie w obrębie następujących grup: książki; rozprawy i artykuły.
- W punkcie 4 należy wyodrębnić następujące grupy publikacji: recenzje; sprawozdania; opracowania bibliograficzne; nekrologi i biogramy; hasła w opracowaniach informacyjnych (encyklopediach i słownikach).
Wrocław, 10 kwietnia 2006